Gra planszowa CATAN

Wyspa Catan jak na razie jest nieosiedlona

Podbij wyspę CATAN

Wyspa Catan jak na razie jest nieosiedlona. Podbij ją i zbuduj na niej swoje imperium pokonując przeciwników. Będą ci potrzebne odpowiednie surowce, błyskotliwość i spryt! Wyspa jednak nie jest duża. Gdy zabraknie miejsca na jej rozbudowę będziesz musiał wymyślić inny sposób na wygraną…

Opis gry

W pierwszej kolejności należy ułożyć ramkę oraz ułożyć w niej w kolejności losowej sześciokątne pola zawierające pięć różnych surowców: drewno, glinę, wełnę, zboże i żelazo. Jednym z pól jest jest pustynia nie przynosząca żadnych zysków. Każde z surowców będą miały przypisany numer, który układamy na planszy również w losowej kolejności. Plansza jest gotowa, a zatem możemy zaczynać podbój wyspy CATAN.

Każdy z graczy (maksymalnie są to 4 osoby) otrzymuje na starcie dwie osady i dwie drogi. Celem gry jest zdobycie 10 punktów, a żeby je zdobyć należy budować kolejne osady (o wartości 1 punktu) i przekształcać je na miasta (o wartości 2 punktów). Budowanie osad i miast musi być poprzedzone budową drogi, aby się do nich dostać. Wszystkie te elementy:osady, miasta i drogi można kupować za surowce otrzymane w grze. Jak je otrzymać? Każdy gracz rzuca po kolei dwiema kostkami– gdy wypadnie dana liczba, surowce otrzymują ci gracze, którzy mają osady lub miasta przy surowcu o tej samej liczbie jaka wypadnie na kostce. A zatem warto przemyśleć już od samego początku gdzie postawić swoje dwie darmowe osady i drogi i w którym kierunku wyspy prowadzić ich rozbudowę.

Dodatkowe punkty zwycięstwa

Do zwycięstwa potrzebne jest 10 punktów zwycięstwa, ale poza budowaniem osad i miast można także wykupić za surowce dodatkowe karty rozwoju ułożone w losowej kolejności. Posiadają one dodatkowe funkcje szczegółowo opisane w instrukcji. Dzięki kartom rozwoju możemy przybliżyć się do zwycięstwa lub pokrzyżować plany przeciwnikom, w czym może pomóc pewien złodziej…

Handel z innymi graczami

Nie zawsze da się ustawić swoje pola przy każdym surowcu, więc gdy nie mamy dostępu do jednego z nich (lub więcej niż jednego) możemy negocjować z pozostałymi uczestnikami gry lub z bankiem. Mamy możliwość wymiany surowców między sobą w uzgodnionej proporcji, korzystnej dla obu stron jak również wymianę z bankiem w proporcji 4:1 (oddajemy 4 te same surowce i wymieniamy na 1 wybrany przez nas) chyba że posiadamy lokalizację przy porcie wtedy w proporcji 3:1 lub 2:1.

Plansza i pozostałe elementy gry

Zawartość gry:

  • ramka
  • 19 sześciokątnych kart
  • 18 żetonów z liczbami
  • 25 kart surowców
  • 6 kart pomocy
  • 96 pionków
  • 1 złodziej
  • dwie kostki
  • instrukcja

Catan – gra planszowa Galakta zafascynowała miliony graczy na całym świecie. Ty także spróbuj swoich sił i sprawdź czy potrafisz podbić wyspę i zdominować przeciwników!

Business obraz autorstwa freepik - www.freepik.com